کانال آپارات چشم انداز | instagram | linkedin | twitter |  | facebook  | google plus

پرورش تخمک انسان در آزمایشگاه برای اولین بار در جهان

 

پرورش تخمک انسان در آزمایشگاه برای اولین بار در جهان

 

دانشمندان برای اولین بار توانستند با موفقیت در فضای آزمایشگاهی از اولین مراحل باروری انسان تخمک پرورش دهند.

 

این رویداد می تواند به روشن شدن روند شکل گیری تخمک و کمک به درمان ناباروری کمک کند.

 

براساس گزارش گاردين،‌ محققان دانشگاه ادینبورگ برای انجام اينكار بافت تخمدان 10 داوطلب 20 تا 40 ساله را برداشته و با استفاده از مواد مغذی متفاوت تخمک ها را تا مرحله پيش از باروری پرورش دادند. در اين فرايند 48 تخمک به مرحله نهايی رسيده و 9 تخمک به بلوغ كامل دست يافت.

 

محققان امیدوارند با استفاده از این روش، قدرت باروری کودکانی که در دوره درمان سرطان تخمک هایشان را از دست می دهند را حفظ كنند. زنانی که به بلوغ رسیده اند و سرطان دارند می توانند قبل از شروع درمان، تخمک های خود را برای استفاده در آینده منجمد کنند. اما این فرآیند در دختران کوچک ممکن نیست.

 

تحقیقات فعلی فقط در مرحله آزمایشگاهی است و عملی شدن آن به آزمایش های بیشتر نیاز دارد. پرورش آزمایشگاهی همچنین فرصتی است تا روند تولید تخمک از نزدیک مورد مطالعه قرار گيرد.

 

زنان از بدو تولد با تعداد مشخصی تخمک در تخمدان ها به دنیا می آیند اما این تخمک ها فقط بعد از بلوغ به رشد کامل می رسد.

 

سال ها طول کشیده تا دانشمندان بتوانند تخمک را خارج از رحم پرورش بدهند. پرورش تخمک در خارج از تخمدان کار آسانی نیست و به تنظیم دقیق میزان اکسیژن، هورمون و پروتئین نیاز است. همچنين دانشمندان كنجكاوند بدانند چرا تخمک هايی كه پرورش داده اند با سرعتی بالاتر از درون بدن رشد می كنند.

 

با همه اینها هنوز مشخص نیست که آیا این تخمک ها امکان بارور شدن دارند یا نه. در این تحقیق فقط 10 درصد تخمک های پرورش داده شده، دوره کامل رشد را طی کردند.

 

منبع : hamshahrionline.ir

بخش دانستنیهای علمی | مجله اینترنتی چشم انداز


منبع: بیتوته

مطالب مرتبط : 

telegram1