کانال آپارات چشم اندازinstagram | linkedin | twitter |  | facebook  | google plus

تبلیغات رنگارنگ برای معتادان!وقتی انسان‌های شیشه‌ای سرکیسه می‌شوند

در حالیکه این روزها فضای شبکه های مجازی و ماهواره ای را تبلیغات داروهای درمان اعتیاد به شیشه پر کرده است، قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر تأک...
در حالیکه این روزها فضای شبکه های مجازی و ماهواره ای را تبلیغات داروهای درمان اعتیاد به شیشه پر کرده است، قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر تأکید کرد که درمان اعتیاد به شیشه بیشتر روانکاوانه است.

تبلیغات رنگارنگ برای معتادان!/وقتی انسان‌های شیشه‌ای سرکسیه می‌شوندبه گزارش خبرنگارگروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،شبکه های مجازی بخصوص تلگرام این روزها محلی شده برای تبلیغ انواع و اقسام اجناس از لباس و لوازم آرایشی و بهداشتی گرفته تا لوازم صوتی و تصویری.

بخش زیادی به تبلیغات داروهای ترک اعتیاد اختصاص یافته است. تبلیغاتی که در اکثر آنها ذکر می شود که این دارو، داروی ترک اعتیاد به مخدرهای صنعتی و سنتی است.

در این میان نکته جالب این است که کارشناسان درمان اعتیاد معتقدند که برای درمان مخدرهای صنعتی بخصوص شیشه پروتکل درمانی با دارو ندارد و این مهم تنها با انجام فعالیت های روانکاوانه محقق می شود.

اما برخلاف پروتکل های موجود، اکنون در فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای تبلیغات گسترده ای در خصوص داروهای ترک اعتیاد می شود. تبلیغاتی که هر روز با رنگ و لعاب جدید و عوام فریبانه به مخاطبان عرضه می شود.

در حالیکه به وضوح مشخص است که درمان اعتیاد به شیشه با دارو میسر نمی شود، سودجویان به فکر پرکردن جیب خود با سوءاستفاده از انگیزه خانواده ها در ترک دادن اعتیاد عزیزشان هستند.

*مصرف سالانه حداقل 62 تن شیشه در کشور

کارشناسان حوزه اعتیاد مصرف روزانه یک معتاد به شیشه را حداقل 0.5 گرم در روز می‌دانند و با توجه به اعتیاد 343 هزار و 200 نفر به شیشه در کشور، حداقل بیش از 62 تن شیشه در کشور به مصرف می‌رسد.

طبق آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر که در اختیار باشگاه خبرنگاران جوان قرار گرفت و بر اساس شیوع شناسی سال 90، تعداد یک میلیون و 325 هزار معتاد در کشور وجود دارد.

با توجه به آمار ارائه شده از سوی مسئولان با یک ضرب و تقسیم ساده می‌توان متوجه شد که در کشور 726 هزار نفر مصرف کننده تریاک، 343 هزار و 200 نفر مصرف کننده شیشه، 211 هزار و 200 نفر مصرف کننده کراک، 105 هزار و 600 نفر مصرف کننده هروئین، 79 هزار و 200 نفر مصرف کننده حشیش و 39 هزار و 600 نفر مصرف کننده اکستازی هستند. که با توجه به اینکه یک معتاد ممکن است از بیش از یک ماده مصرف کند، جمع کل این افراد از آمار کل معتادان اندکی بیشتر است.

اما سوال اینجاست که این معتادان روزانه چه میزان ماده مخدر مصرف می‌کنند که در این ارتباط سعید صفاتیان روانپزشک حوزه اعتیاد معتقد است، میانگین مصرف روزانه تریاک از سوی یک معتاد 1.5 گرم است.

وی میانگین مصرف هروئین و شیشه را 0.5 گرم عنوان کرد و گفت: اگر میزان 1.5 گرم را در تعداد روزهای سال ضرب کنیم متوجه می‌شویم که یک معتاد به تریاک سالانه حداقل 548 گرم تریاک مصرف می‌کند.

بر اساس آمار صفاتیان می‌توان نتیجه گرفت که سالانه حدود 397 هزار و 485 کیلوگرم تریاک در کشور مصرف می‌شود.

*مصرف روزانه تریاک در کشور

با مصاحبه سرانگشتی متوجه می‌شویم که 62 هزار و 634 کیلوگرم شیشه سالانه در کشور مصرف می‌شود.

با توجه به آمار موجود باید گفت که سالانه حداقل 460 تن تریاک و شیشه در کشور به مصرف می‌رسد در حالی که میزان کشفیات کل مواد مخدر در سال 93 طبق اعلام قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر 555 تن انواع مواد مخدر است.

صفاتیان در مورد نسبت میزان کشفیات و مصرف مواد مخدر گفت: به عقیده من میزان کلی مصرف مواد مخدر در کشور بیش از 1500 کیلوگرم در سال است چرا که 1.5 و 0.5 درصد مصرف روزانه، حداقل مصرف روزانه یک معتاد است و برخی از معتادان نیز از چند موادمخدر به صورت همزمان استفاده می‌کنند.

*دارو برای درمان اعتیاد به شیشه جایگزین شود

حال علی مویدی قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر در خصوص درمان اعتیاد به شیشه گفته است: پروتکل های درمانی در این زمینه بر درمان های روان کاوانه تأکید دارند زیرا مصرف این مواد بیش از هر چیز روح و روان فرد مصرف کننده را هدف قرار می دهد.

وی ادامه داد: باید برای درمان اعتیاد به شیشه به فعالیت های طولانی مدت پرداخت که این کار برای بیمار کاری سخت و دشوار است.

مویدی خاطر نشان کرد: البته معتقدم باید داروهایی نیز برای درمان اعتیاد به شیشه و روانگردان ها جایگزین شود چرا که این ماده به هرحال یک ماده شیمیایی است و به طور منطقی باید بتوانیم داروهای شیمیایی برای آن جایگزین کنیم.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد: در این زمینه مذاکره های خوبی صورت پذیرفته است.

*نبود پروتکل درمانی ترک اعتیاد شیشه

شهرام نادری، دبیر علمی اولین سمینار اعتیاد و روشهای نوین پیشگیری و درمان با نادرست خواندن این موضوع که گفته می شود ترک اعتیاد شیشه امکان پذیر نیست، تاکید کرد: درمان دارویی و غیردارویی برای ترک اعتیاد شیشه، به تنهایی میزان موفقیت را کاهش می دهد.

وی اظهارداشت: درمان دارویی و غیر دارویی شیشه هر دو مکمل هم هستند و به تنهایی میزان موفقیت در ترک اعتیاد کاهش می یابد. اما ترکیب این دو روش، کارآیی آن را بالاتر می برد.

وی با اعلام اینکه پروتکل درمانی برای ترک اعتیاد شیشه در ایران و جهان وجود ندارد، افزود: درمان دارویی شیشه با سایر مواد مخدر متفاوت است. زیرا، برای مواد مخدر سنتی مثل تریاک و... دو قلم دارو وجود دارد که از آنها استفاده می شود اما برای درمان دارویی شیشه دهها دارو وجود دارد که کارآیی بسیاری از این داروها به تازگی و به دنبال انجام پژوهشها، اثبات شده است.

نادری همچنین از نبود آموزش درمان دارویی شیشه خبر داد و گفت: اعتیاد یک بیماری مزمن است که احتمال برگشت آن وجود دارد. بنابراین، لازم است که فرد یاد بگیرد که برای ترک اعتیاد شیشه، چگونه نحوه رفتار و شیوه زندگی خودش را کنترل کند.

دبیر علمی اولین سمینار اعتیاد و روشهای نوین پیشگیری و درمان، با تاکید بر اهمیت درمان غیردارویی در ترک اعتیاد شیشه، افزود: دارو برای ترک اعتیاد شیشه فقط به عنوان درمان کمکی محسوب می شود. در حالی که درمان غیردارویی از اهمیت بالاتری برخوردار است. ولی به دلیل اینکه مدت درمان شیشه طولانی است، مردم فکر می کنند که ترک اعتیاد شیشه امکان پذیر نیست. زیرا، اغلب معتادان، درمان سریع می خواهند.

وی به همکاری خانواده معتاد در ترک اعتیاد شیشه اشاره کرد و گفت: فرد معتاد به شیشه به تنهایی نمی تواند ترک کند و نیاز به این دارد که خانواده او نیز درگیر درمانش شوند.

نادری بر ضرورت آموزش خانواده های معتادان شیشه تاکید کرد و افزود: گروه درمانی، مشاوره و... از جمله روشهای غیردارویی برای ترک اعتیاد شیشه است.

وی با اعلام اینکه اعتیاد به شیشه شدیدترین عوارض را دارد، گفت: شیشه به عنوان ماده محرک اعتیاد آور تلقی می شود که تفاوت زیادی با مواد مخدر دارد، از همین رو، عوارض شدیدتری نیز به دنبال دارد.


گروه اخبار حوادث وب سایت چشم انداز
منبع : yjc.ir