کانال آپارات چشم اندازinstagram | linkedin | twitter |  | facebook  | google plus

زندگینامه مونا برزویی مصاحبه و تصاویر مونا بروزیی و همسرش

مونا برزویی


بیوگرافی ,زندگی نامه ,

بیوگرافی ، شاعر جوان ایرانی

، شاعر و ترانه سرای ایرانی است. از سنین نوجوانی ترانه سرایی را آغاز کرده است. اولین ترانه ای که با شعر مونا بروزیی ساخته شده است ترانه "اشک من پیرهنتو تر کرده" است.

بیوگرافی

متولد ۱۹ اردیبهشت ۱۳۶۳ در تهران، شاعر و ترانه سرای ایرانی است. خانم از سن ۱۴ سالگی ترانه سرایی را آغاز کرد. خوانندگان مشهوری از ترانه های استفاده کرده اند که از آن جمله می توان به شادمهر عقیلی ، احسان خواجه امیری ، سعید مدرس، علی لهراسبی و … اشاره نمود.

زندگی نامه ,بیوگرافی ,

، شاعر و ترانه سرای ایرانی است

بخشی از مصاحبه نیلوفر لاری پور با
عده ای عقیده دارند که مافیای ترانه(!) جلوی رشد و مطرح شدن ترانه سرایان جوان را می گیرد، تو از ترانه سرایان جوانی هستی که با اولین ترانه هایت بین مردم شناخته شدی ، آیا به وجود چنین مافیایی اعتقاد داری ؟

: به هیچ وجه به چیزی به عنوان مافیای ترانه اعتقاد ندارم. کار خوب و قابل دفاع ، راهش را پیدا میکند و حتی متعصب ترین آهنگسازان نیز که با تیم خاصی کار می کنند، در برابر ترانه خوب تسلیم می شوند. نمی گویم که جایگاه خاصی دارم ، ولی تلاش کردم و خدا هم کمکم کرد. به نظر من نسل اول ترانه سرایان پس از انقلاب نه تنها سد راه جوانان نبودند ، بلکه کسی مثل خود من در آغاز کار توسط کسانی مثل خود شما و فرید احمدی به آهنگسازان در ایران معرفی شدم و شروع به کار کردم.

,زندگینامه ,بیوگرافی

بیوگرافی و عکس های

ولی من بسیاری از جوانان را می شناسم که با وجود ترانه های قدرتمند و قابل دفاع ، هنوز نتوانسته اند وارد بازار موسیقی حرفه ای شوند.

: باید منتظر آن اتفاق باشند. خدا در زمان معینی، دری را به روی آدم باز می کند، شاید هنوز زمانش نرسیده است.

یا شاید در باز شده و آنها متوجه نشده اند.
: استعداد باید همراه با پشتکار و تلاش باشد. متاسفانه در زمینه ی ترانه، همیشه تلاش متوسط ها از با استعداد ها بیشتر است، بعضی از دوستان جوان هیچ زحمتی برای معرفی و طرح آثارشان نمی کشند، برعکس عده ای که حرفی برای گفتن ندارند، آنقدر تلاش می کنند تا ترانه هایشان شنیده شود.


اولین ترانه ای که با شعر تو ساخته شد کدام ترانه بود؟
: اشک من پیرهنتو تر کرده

بیوگرافی ,تصاویر ,

تصاویر

اولین بار که این ترانه را شنیدی، چه حال و هوایی داشتی؟
: دیگر هیچ وقت آن احساس برایم تکرار نمی شود. اصلا فکر نمی کردم اولین سروده ام را به این شکل بشنوم. واقعا قابل گفتن نیست. چون اولین ترانه ای بود که سروده بودم.. تا قبل از آن ترانه من شعر می نوشتم.. اما ترانه نه.. راستش خیلی منقلب شدم.

قبل از نوشتن ترانه، در قالبهای دیگر تجربه ی سرودن شعر داشتی؟
: بله من از ١۴ سالگی می نوشتم، یعنی احساساتم را روی کاغذ می آوردم.شعر نو ، شعر سپید... زیاد برایم جدی نبود. ولی یک روز به توصیه یکی از دوستانم، سرودن ترانه را هم امتحان کردم.

و با همان اولین ترانه هم مطرح شدی، فکر نمیکنی آدم خوش شانسی هستی؟
: فرصت ثبت شدن در اختیار همه هست. هر کسی در زمانی و به طریقی فرصت ابراز ایده هایش را پیدا میکند. بعضی ها از این فرصت استفاده میکنند و بعضی ها هم نه.


پس آدم فرصت طلبی هستی؟
: بله ، ولی نه به هر قیمتی

بیوگرافی ,زندگینامه ,عکس های

از سن ۱۴ سالگی ترانه سرایی را آغاز کرد

برای کارهای سینمایی یا تلویزیونی هم ترانه گفته ای ؟
: تیتراژ برنامه ماه محبوب که در ماه رمضان پخش می شد، تیتراز برنامه سفر به خیر ، و فیلم سینمایی تلافی با آهنگسازی مجید اخشابی و ترانه ی کوه به آهنگسازی آقای مهدی یراحی که برای سریال دیدار استفاده شد.

برای این فیلم ها و برنامه ها بر اساس سوژه شان ترانه مینویسی یا از ترانه هایی که قبلا سروده ای و با حال و هوای موضوع مطابق است استفاده میکنی؟
: اغلب موضوع را به من میگویند و من با دیدگاه خودم به این سوژه ها می پردازم و ترانه ای می نویسم.

کدامیک از ترانه هایت بازخورد بیشتری داشته؟
: ترانه تقدیر شادمهر. مردم این ترانه را خیلی دوست دارند، خود من هم از شنیدنش لذت می برم.

بیوگرافی ,زندگی نامه ,

عکس

یک ترانه سرا در مجموعه ای به نام ترانه، در کجای کار قرار دارد؟
: وقتی کاری شنیده میشود، حتما عروسک گردان های خوبی داشته، یک شاعر ، یک آهنگساز و یک تنظیم کننده ی خوب و ...

و البته پخش مناسب
: بله . صد در صد. ویترین خوب برای دیده شدن هر کاری تاثیر دارد، اما ترانه سرا همیشه پشت خواننده و حتی آهنگساز قرار میگیرد. ترانه سرا البته خیلی هم توقع دیده شدن ندارد و به نامرئی بودن عادت دارد. اما اخیرا کم لطفی های زیادی نسبت به ما شده است و این روزها بیشتر از پیش نادیده گرفته شده ایم.

 ترانه سرا,زندگی نامه ,

عکس های و همسرش

ولی تو تقریبا شناخته شده ای، البته نسبت به دیگران
: من که این طور فکر نمیکنم. هیچ وقت هم نخواستم دیده یا شناخته شوم، اگر میخواستم حتما شغل دیگری مثل بازیگری را انتخاب می کردم.

پس چرا گلایه داری؟
: زمانی که تو برای کاری انرژی می گذاری، دلت می خواهد کار به اسم خودت ثبت شود، شاید توقع زیادی باشد، دیده شدن اسم برای من مهم نیست، ولی وقتی تو حتی اجازه استفاده از نامت را پای اثرت نداری نا خودآگاه دلگیر می شوی. این کمترین توقع یک مولف است که امضایش زیر کارش باشد.

عکسهای ,بیوگرافی نامه ,

ترانه سرای جوان ایرانی

آیا ترانه های تو منطبق بر تجربیات شخصی توست؟
: برای من این طور است که کارم تبدیل یک واقعیت به واقعیتی دیگر است. تبدیل نوعی غم به غمی دیگر. برای همین من از اتفاق هایی که در زندگی ام می افتد الهام می گیرم و حسی را که از آن اتفاق داشته ام در قالب ترانه می ریزم. شاید ترانه سفارشی باشد که داستانش ربطی به تجربیات من نداشته باشد. اگر قرار بود فقط از تجربیات شخصی ام بنویسم شاید اصلا ترانه نمی نوشتم، چون کلا آدم منزوی هستم، ولی می توانم مثلا حس اندوهم را نسبت به مرگ عزیزی ، تبدیل به ترانه ای عاشقانه کنم.


یعنی واقعا زندگی ترانه سرایان پر از لحظات اندوه بار است و هیچ تجربه شادی آوری ندارند؟
:من درباره خودم گفتم، زمانی می توانم بنویسم که تنها باشم و غمگین، در لحظات شاد می شود کارهای دیگری به غیر از نوشتن انجام داد.

بیوگرافی ,زندگی نامه , و همسرش

عکس های و همسرش

فکر میکنی یک ترانه سرای خوب باید شاعر خوبی باشد؟
: بله . ولی هر شاعری نمی تواند ترانه سرای خوبی باشد.. همان طور که این روزها در تیتراژ اکثر سریالها _ یا شاید تمامشان_ به نام شاعری بر میخوریم که شاعر خوبی ست ولی ترانه سرای متوسطی است. در این ترانه ها نه تصویر جدیدی می بینیم، نه فرم خلاقانه ای، تنها غافلگیری این ترانه ها استفاده از عبارت هایی است که اگر هر کس دیگر این ترانه ها را گفته بود ، صد در صد رد میشد، ولی این عبارات وقتی در کنار نام این قبیل افراد قرار می گیرد هیچ مشکلی ندارد.

مثلا چه عبارتی؟
: اگر با دقت گوش نمی کردم، باورم نمیشد که در ترانه تیتراژ یک سریال نوروزی که هر روز از رسانه ملی پخش میشد، با عبارتی مثل (خیر سرت) رو به رو شوم!

: بخش فرهنگ و هنر

منابع :

biograph.ir

مجله 40 چراغ

monaborzouee.persianblog.ir


گروه شعرا و هنرمندان / پرتال خبری و سرگرمی چشم انداز
منبع : beytoote.com

مطالب مرتبط : 

telegram1